Personel tanıtımı

Personellerle alakalı işlem yetkisine sahip birisi (ayarlar tablosuyla belirlenir) tarafından resimde görüldüğü gibi “Yeni Personel” menüsü tıklanır ve Yukardaki ekran karşımıza çıkar.

 • Burada Mail adresi personele görev veya herhangi bir bildirim gitmesi için önemlidir. Dikkatlice ve cep telefonundaki kullandığı mail adresi girilmelidir.
 • Cep telefonu önemlidir. Bildirimler ve whatsapp mesajı gönderilir. Ülke koduyla berabergirilmelidir. Örnek Türkiye için +90 544 444 4444 gibi.
 • Birden fazla birim seçilebilir. Bu birimlerin kodları art alanda CARI_PERSONEL_TANIMLARI tablosunda cari_per_banka_swiftkodu alanında saklanır.  Daha sonra buradan müdahale edilebilir.                       
  •                         “PTR”>Yönetici 
  •                         “MDR”>Genel Müdür
  •                         “MUH”>Muhasebe
  •                         “FNN”>Finans Yönetim
  •                         “DEPO”>Depo Yönetim & Sevk
 • Parolada en az bir büyük harf bir küçük harf ve bir rakam olmasına ve uzunluk en az 6 hane olmasına dikkat edin.

Görev tanımlama

Görev tanımlama herkese açık bir yerdir. Yukarıdaki resimde belirtilen Görev Düzenle menüsünden ulaşılır. Görev adı ve açıklaması ve görevin hangi tarihte başlayıp hangi tarihte sona ereceği formdan girilerek belirtilir. Sorumlu personel ve yardımcılar belirlenir.

Görev tekrarı meselesi; Görev belirli periyodlarla tekrar ediyorsa her gün ya da her hafta Salı günü gibi, Görev tekrarı kutusu açılarak tekrar eden bir görev olarak seçilir. Burada önemli olan belirtilen periyodlarla ne zamana kadar tekrar edileceğidir. Örnek olarak her Cuma saat 18 de rapor gönderme görevi tanımlandıysa, haftalık periyod seçilir. Cuma işaretlenir ve günün hangi saatinde  (örnek olarak öğleden sonra  altı buçuk için 18:30 yazılır) görevin başlayacağı belirtilir. Tekrar eden görevlerde belirtilen periyod sonsuza kadar gitmez. Bu örneğimizdeki rapor işi yılsonuna kadar tekrar edilecekse Görev bitiş zamanı olarak yıl sonu tarihi girilmelidir.

 • Hızlı görev kaydetme işlemi sadece açıklama görev tarihi ve sorumlu kişi belirtilen hızlı bir görev tanımlama modülüdür.
 • Görevler sorgu ile tüm görevleri sorgulayabilirsiniz.
 • Anlık görev ile o anda ne işler yaptıysanız girilir.
 • Benim görevlerim de sadece oturum açan kullanıcının sorumlu olduğu görevler listelenir

Görev tanımı yapılınca sorumlu personelin personel kartında tanımlanan mail adresine bildirim gönderilir. Aynı zamanda uygulama üzerinden de kullanıcı uyarılır.

Cari Listesi

Cari listesi menüsünden carilere ulaşılabilir. Burada ulaşılan cariler eğer kullanıcı satıcı ise sadece temsilcisi  oturum açan satıcı olan cariler listelenir.

Arama kutusunda yazan kelimeyi Cari Unvan, Adres Bilgileri, cari mail adresi cari cep telefonu gibi bilgilerin içinde arar. Örnek olarak bir kişiyi cep telefonundan bulmak için arama kutusuna carinin cep telefonunu yazarsınız. Burada * (yıldız) joker elemandır.  Mesela bir kişinin 3 adı olsun Ahmet ali kiremitçi gibi. Bu kişinin 2. İsmini hatırlamasak ta ararken Ahmet*kiremitçi yazsak dahi cari bulunur.

İşlemler menüsünden gerekli işlemler yapılır.

Ziyaret kaydetme işlemleri

Bir müşteriye sipariş girmek için veya tahsilat kaydetmek için önce ziyaret kaydı açılması gerekiyor. Ama bu zorunluluk  gerekirse ayarlardan kaldırılabiliyor. Kaldırıldığı zaman sipariş kaydetmek veya tahsilat girişi için ziyaret kaydı açmanıza gerek kalmıyor.

Adreste ziyaret kaydı açabilmek için müşterinin konumunda olmak gerekiyor. Eğer müşteri konumunda değilseniz ve müşteriye sipariş kaydetmek veya tahsilat girmeniz gerekiyorsa telefon ziyareti başlatabilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra Ziyaret kontrol menüsünden ziyareti sonlandırmayı unutmayınız.

Fiyat Listesi Kontrol

Bazen bir ürünün aktif fiyatı ihtiyaç olur. Fiyatlar Stok Fiyat Listesi menüsünden kontrol edilebilir. Bir cariye ait ürün fiyatları için tüm cariler İşlemler menüsünden Ya da Cari Hareket Evrak işlemleri menüsünden ulaşabilirsiniz.

Arama kutusundan * joket karakterini kullanarak arama yapabilirsiniz. Mesela “K-102-02” gibi veya “kömür*torba” gibi.

Personel Kasa Banka Hesabı tanımlama

Program ilk kurulumda programcı sizin isteğinize göre hangi personel için ne kasaları tanımlanacaksa tanımlar. Fakat sonradan personel ilavesi yada personel değişikliği gibi durumlarda kasa eklemeniz veya değişiklik yapmanız gerekebilir. Kasa işlemlerini mikro programımızdan tanımlıyoruz.

Nakit ve Müşteri Çeki Kasası Tanımlama

Bunun için kasa tanıtım kartına giriyoruz. Personele özel nakit veya müşteri çeki kasa tanımlarken  önce kasa tipini seçiyoruz sonra dikkat etmemiz gereken Kasa kodu’ nda veya Kasa ismi’nde personel kodunun yer alması gereklidir. İkisinde de olması şart değildir. Program personele ait kasaları bulurken bu koddan referans alacaktır.

Banka veya pos kasası tanımlama

Personele özel banka tanımlamak için dikkat etmemiz gereken kriter Hesap Cinsi Vadesiz ticari seçilecek ve müşteri temsilcisi alanına  personelin kodu yazılacak.

Pos tanımlamak için ise farklı olarak Hesap cinsi olarak  Bloke seçilecek.

AYARLAR

Program ayarlarına, kullanıcı profil menüsündeki ayarlar alt menüsünden ulaşılıyor. Şağıdaki resimde görüldüğü gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Bu ayarlar menüsüne sadece Genel Müdür statüsündeki kullanıcılar ulaşabiliyor.

Buradan ziyaret raporlarının hangi mail adreslerine gideceği, Personel menüsünü hangi personellerin görebileceği, Firma ünvanı, Finansal işlerle alakalı yetkili kullanıcıyı, sipariş ya da satış faturalarının hangi depoya düşeceği, satış faturası işlem izni ve işlem yapabilmek için ziyaret aydı açma zorunluluğu var mı? Yok mu? Gibi ayarları yapabilirsiniz.

Visits: 884

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir